خاصیت جیوه قرمز در دوران قاجار نمایان شد

جیوه، خاصیت جیوه قرمز مانند کادمیوم و روی جزء گروه IIB جدول تناوبی عناصر است. عدد اتمی آن 80، ساختار الکترونیکی آن (Xe) 4f14 5d10 6s2 است.

این ایزوتوپ به شکل چندین ایزوتوپ پایدار وجود دارد که فراوان ترین آنها دارای جرم 202 است. فلزات عمومی را ببینید.

جیوه در حالت های اکسیداسیون 0.1 و 2 وجود دارد. شعاع یونی Hg+ 1.27 A° و Hg2+ 1.10 A° است.

جیوه عنصری Hg0 یا فلزی در دمای اتاق، مایعی براق و سنگین است (چگالی = 13.6) که در 40- درجه سانتی گراد جامد می شود و در دمای 357 درجه سانتی گراد می جوشد.

یکی از ویژگی های اصلی جیوه Hg0 داشتن فشار بخار کم است که توضیح می دهد چرا حتی در دمای اتاق به راحتی بخار می دهد. تبخیر جیوه مایع با افزایش دما و افزایش سطح تماس با هوا مطلوب است.

(اگر جیوه را با آب مقایسه کنیم، آب در دمای 100 درجه سانتی گراد می جوشد و در دمای اتاق خیلی راحت تبخیر می شود).

جیوه تک ظرفیتی Hg+ یا جیوه به شکل کلرید Hg2 Cl2 کالومل نامیده می شود. یکی از ویژگی‌های جیوه تک ظرفیتی این است که در آب و در حلال‌های آلی و لیپیدها حل نمی‌شود. با این حال، در حضور مولکول‌هایی با گروه SH، جیوه Hg2+ به Hg° و Hg2+ تبدیل می‌شود.

جیوه دو ظرفیتی Hg2+ یا جیوه، به عنوان مثال HgCl2 که تصعید نیز نامیده می شود، بسیار بیشتر از Hg+ در آب حل می شود. علاوه بر این، Hg2+ با مولکول های بیولوژیکی، به ویژه آنهایی که حاوی گروه های SH هستند، کمپلکس هایی را تشکیل می دهد.

آلکیل جیوه را می توان به مونو آلکیل جیوه و دی آلکیل جیوه تقسیم کرد.

مونو آلکیل-جیوه با زنجیره کوتاه با ترکیبات هالوژنی تشکیل می شود که بسیار فرار و در لیپیدها بسیار محلول هستند. بنابراین ما متیل جیوه کلرید (CH3) Hg Cl و اتیل جیوه (CH3-CH2) Hg Cl، فنیل جیوه کلرید، فنیل -Hg Cl داریم.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.