اقتصاد، بازار رسانی، بازاریابی، زرشک در ایران

کشاورزان یکی از بخشهای مهم اقتصادی کشور را تشکیل می دهد که بخش عظیمی از تولید ناخالص ملی، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد شده ی  سالانه را در بر میگیرد. هرچند که تولید انواع محصولات کشاورزی موجب به وجود آمدن این ارزش افزوده در سطح ملی می گردد، اما وجود برخی محصولات ویژه که فقط در کشورمان تولید می شود، اهمیت این بخش را دو چندان  نموده است.یکی از معدود محصولاتی که دارای این ویژگی است، زرشک  می باشد؛ زرشک از جمله محصولات منحصر بفردی می باشد که در جنوب خراسان کشت گسترده ای داشته و از بعد اقتصادی، در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی نقش حیاتی  و بسزایی در جنوب خراسان دارد. که تقریبا به صورت انحصاری در مناطق جنوبی استان خراسان  تولید می گردد.

دو شهرستان قائن و بیرجند بیش از 95 درصد سطح زیر کشت و تولید را به خود اختصاص داده است.

زرشک از جمله محصولاتی است که دارای بازار محدودی بوده و مصرف آن تقریبا بصورت سنتی می باشد. این محصول مسیر تولید کننده تا مصرف کننده را به صورت سنتی طی می نماید.

در بعد بین المللی هم به دلیل عدم معرفی کامل محصول زرشک بازار بسیار محدودی دارد، که به نظر میرسد 1-عدم آشنایی مصرف کنندگان خارجی با این محصول  2- مشکلات مربوط به نگهداری زرشک می باشد. اما هدف ما در اینجا، رساندن زرشک به تمام نقاط جهان و آشنا کردن جهانیان با زرشک و مصارف و فواید و کاربرهای این محصول و همچنین  مصرف زرشک در سطح بین الملل  است.

در بازار رسانی  زرشک فعالیتهایی که صورت میگیرد شامل: حمل و نقل، درجه بندی، بسته بندی، استاندارد کردن،انبار داری و فرآوری است.

حمل ونقل از جمله فعالیتهای فیزیکی بازاریابی زرشک است که نقش بسزایی در فرایند بازاریابی دارد. بقیه فعالیتها مربوط به عمده فروشان و سایر عوامل بازار که ارتباط مستقیمی با محصول دارند انجام می گیرد.

جهت خرید زرشک با ما تماس بگیرید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.